אגזוזים

ישנה בעיה באגזוז? במוסך המפלט אנו מספקים שירות מקיף לאגזוז (מערכת הפליטה) לכל סוגי הרכב. השירות כולל שיפוץ והחלפה של האגזוז בחלק חדש איכותי תואם מקור. בכל מקרה של תקלה או חשד לתקלה במערכת הפליטה אתם מוזמנים להגיע אלינו ואנו נדאג לבצע דיאגנוסטיקה מקיפה למערכת באמצעות מכשור מתקדם. 

אנו נאתר את מקור התקלה ונבדוק האם האגזוז הוא בר תיקון או אם צריך להחליפו. אצלנו תיהנו משירות ברמה הגבוהה ביותר אשר מתבצע בידי צוות איכותי בעל ניסיון של מעל ל-30 שנה בתחום מערכות הפליטה ברכב. לצד השירות המקצועי אנו דואגים להעניק שירות אדיב ויחס אישי, אחריות מקיפה על השירות ומחירים שוברי שוק!

באילו מקרים נצטרך שיפוץ
או החלפה של האגזוז ברכב?

האגזוז מורכב ממספר חלקים, כאשר במקרים כמו תאונה אשר הובילה לפגיעה באגזוז או אגזוז שניזוק ונרקב עקב הימצאות באזורים בעלי לחות גבוה במיוחד, למשל בערים הסמוכות לחוף הים. במקרים אחרים, ייתכן שמקור הבעיה היא באחד החלקים המרכיבים את האגזוז ויש צורך לשפצם או להחליפם. כאשר מדובר באגזוזים ישנים ההמלצה היא לרוב לבצע החלפה של האגזוז מכיוון שהשחיקה של האגזוז היא כבר גדולה והדופן שלו היא דקה. במקרים מסוימים ניתן יהיה לתקן את האגזוז במידה והאגזוז אינו שחוק ואז ניתן למשל יהיה לרתך חור שנוצר במערכת הפליטה.

כיצד נזהה
בעיות באגזוז?

סוגי אגזוזים

לכל יצרן ודגם רכב יש אגזוז מתאים משלו כאשר הסוג נקבע בהתאם לנפח המנוע. אגזוז פתוח המכונה גם דוד פתוח או זרימה חופשית זהו דוד שבו ישנה הפחתה של ההשתקה מאשר דוד רגיל ולכן הוא ישמיע רעש רב (אהוב במיוחד על צעירים חובבי מכוניות ספורט). אגזוז לחץ זהו אגזוז אשר קיים במנועי דו פעימתיים ולכן הוא נפוץ בעיקר באופנועים וכלי רכב עם נפח מנוע קטן.

הכר את מערכת הפליטה

אגזוז (Exhaust system) הוא הכינוי למערכת הפליטה ברכב אשר מורכבת ממספר רכיבים. תפקידה המרכזי של מערכת זו היא לפלוט מהמנוע דרך צינור הפליטה את כל תערובת הגזים השרופים, להפחית את הרעש החזק אשר נוצר בעת תהליך שריפת הגזים וכן להפחית בכמות זיהום האוויר שנוצר בתהליך זה על ידי רכיבים ייעודיים לכך במערכת, כגון: מסנן חלקיקים וממיר קטליטי. 

נציג את הרכיבים המרכזיים במערכת

סעפת פליטה (manifold)  – רכיב המורכב מצלינדרים אשר משתלבים ליציאה אחת או שתיים, ממוקמת בחזית המערכת ומחוברת לראש המנוע ושסתומי הפליטה. רכיב זה מבצע ריכוז של הגזים השרופים שנשרפו בתא השריפה ולהוציא אותם אל מחוץ לרכב (הגזים עוברים אל הממיר הקטליטי לפני פליטתם דרך צינור הפליטה), זאת תוך כדי שמירה על יכולת הניצול של המנוע.

ממיר קטליטי – ממוקם בתוך צנרת הפליטה ותפקידו העיקרי הוא להפחית את זיהום האוויר על ידי הפיכת הגזים הרעילים שנוצרים בתהליך השריפה לגזים ידידותיים יותר לסביבה טרם פליטתם אל האוויר מחוץ לרכב.

מסנן חלקיקים – רכיב נוסף אשר קיים ברכבי דיזל שנועד להפחית בכמויות זיהום האוויר הנפלטות ממערכת הפליטה ברכבים עם מנועים מסוג זה. ההפחתה בזיהום מתבצעת על ידי לכידה (מכונה גם לוכד חלקיקים) של חלקיקי הפיח שנוצרים במערכת שריפת הדיזל וניקוי על ידי שריפתם והפיכתם למקור אנרגיה מתחדש נוסף.

מסנן חלקיקים2

צינור אגזוז – צינור גמיש, אשר תפקידו להעביר גזים בטמפרטורות גבוהות, ממוקם בחלק הקדמי של המערכת. 

עמם פליטה (דוד) – בנוי על ידי מחיצות, תפקידו הוא להשקיט את הרעש (נוצר מעין פיצוץ) בעת תהליך שריפת הדלק במנוע.  ישנם שני דודים, דוד אמצעי ממוקם בסמוך לממיר הקטליטי, הדוד האחורי שממוקם מאחור מבצע את עיקר פעולת ההשתקה. מכונה בטעות גם אגזוז לחץ.

מחזיר גזים (שסתום EGR) – רכיב אשר משפר את פעולת המנוע על ידי מניעת פליטה של גזים רעילים והעברתם למנוע.

אטם אגזוז – ממוקם בין כל החיבורים השונים אשר קיימים במערכת הפליטה, תפקידו לאטום ולמנוע דליפה של אוויר במערכת הפנימית

שאלות ותשובות

חור באגזוז ודליפת אוויר אשר יכולה להתבטא ברעש חריג, קורוזיה מצטברת אשר עלולה לפגוע בחלקי האגזוז השונים, עשן רב היוצא ממערכת הפליטה, פליטת גזים רעילים מוגברת ותקלות שונות בחלקי האגזוז – חיישן חמצן, ממיר קטליטי ומסנן חלקיקים.

מערכת פליטה פגומה עלולה להוביל לצריכת דלק גבוהה (עקב מאמץ גדול יותר של המנוע), זיהום סביבתי ולכישלון בבדיקות גזים – זיהום אוויר במסגרת ביצוע טסט שנתי לרכב או במסגרת בדיקה שטח אקראית מטעם משרד הרישוי.

במקרה כזה יש לפנות למוסך אגזוזים על מנת לבדוק את מקור התקלה. במידה ומדובר בחור קטן ייתכן ויהיה ניתן לפתור את התקלה באמצעות ריתוך. במקרים בהם היתה שחיקה רבת שנים וצנרת האגזוז היא דקה ההמלצה היא להחליף את האגזוז הישן באגזוז חדש ואיכותי כולל אחריות.

המחיר עשוי להשתנות בהתאם לסוג הרכב והאגזוז, אך באופן כללי המחיר הממוצע על ההחלפה עומד על כ-1100 ש”ח. במוסך המפלט תשלמו פחות ותיהנו מהשירות המקצועי ביותר.

להתחלת שיחה בוואצאפ / סמס,
נא מלאו את מספר הטלפון שלכם

תודה רבה, פרטיכם נקלטו !
נציג מטעמנו יצור אתכם קשר בהקדם
הודעה נשלחה מאיתנו עכשיו, גשו לוואצאפ / סמס להמשך שיחה.
דילוג לתוכן